چک کردن دریافت فوتبال استقلال مهدی رحمتی

چک کردن: دریافت فوتبال استقلال مهدی رحمتی تراکتورسازی استقلال تهران استقلال مهدی رحمتی

گت بلاگز وب‌گردی چگونه نفت در کشور عزیزمان ایران کشف شد؟

ویلیام ناکسی دارسی یک میلیونر استرالیایی، نخستین فردی بود که با روش‌های تازه روز و دستگاه‌های حفاری مکانیکی در کشور عزیزمان ایران به اکتشاف نفت و حفر چاه پر

چگونه نفت در کشور عزیزمان ایران کشف شد؟

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان، ویلیام ناکسی دارسی یک میلیونر استرالیایی، نخستین فردی بود که با روش های تازه روز و دستگاه های حفاری مکانیکی در کشور عزیزمان ایران به اکتشاف نفت و حفر چاه پرداخت.او ابتدا گروهی فنی را به سرپرستی زمین شناسی به نام برلز استخدام و به کشور عزیزمان ایران اعزام کرد.

عبارات مهم : ایران
این گروه، بعد از بررسی های زمین شناسی، گزارش رضایت بخشی داد. احتمال وجود نفت در حوالی قصر شیرین و شوشتر را زیاد و در دیگر نقاط امیدوارکننده دانست.

پس از دریافت این گزارش، دارسی نماینده ای به نام ماریوت را در سال 1901 به دربار کشور عزیزمان ایران فرستاد. ماریوت امتیاز اکتشاف و استخراج نفت در تمام ایران، به جز ایالات شمالی یعنی خراسان، مازندران، استرآباد (گرگان کنونی) و آذربایجان را از مظفرالدین شاه گرفت.

مدت این امتیاز که بعد ها به «امتیاز دارسی» مشهور شد، 60 سال و ابتدای آن از هشتم صفر 1319 قمری بود. به موجب امتیازنامه دارسی، وی تعهد کرده بود که ظرف مدت دو سال بعد از عقد امتیاز شرکتی جهت بهره برداری از امتیاز مزبور تشکیل دهد و بعد از آن مبلغ بیست هزار لیره نقد و معادل بیست هزار لیره سهام شرکت مزبور را به دولت کشور عزیزمان ایران تسلیم کند.

چند ماه بعد از عقد این قرارداد، که از طرف کشور عزیزمان ایران به امضای مظفرالدین شاه، امین السلطان، میرزا نصرالله مشیرالدوله و مهندس الممالک (نظام الدین غفاری) رسید، حفاری نخستین چاه در محلی به نام چیاسرخ یا چاه سرخ، در شمال غرب قصر شیرین شروع شد.

کار حفاری به علت نبود راه و ناامنی به کندی پیش می رفت تا آنکه در تابستان 1903 در عمق 507 متری به گاز و کمی نفت رسید. چاه دوم هم در همین ناحیه در عمقی مشابه به نفت رسید. بهره دهی این چاه در حدود 175 بشکه در روز بود. دارسی با ارزیابی نتیجه های دریافت اگر در ناحیه چیاسرخ نفتی بیش از این مقدار هم بیابد به علت دوری از دریا و نبود امکان حمل به بازار مصرف، سودی عاید او نخواهد شد. ناحیه را ترک کرد و به خوزستان روی آورد. منطقه چیاسرخ بعد ها در مرزبندی های کشوری به دولت عثمانی واگذار شد و اکنون یک میدان نفتی کوچک در عراق هست.

در نیمه اول سال 1908 سرمایه شرکت رو به آخر بود و هنوز نفتی در منطقه خوزستان کشف نشده بود. روسای شرکت به مسئول عملیات که مهندسی به نام دینولدز بود، دستور توقف عملیات را می دهند، ولی او که با توجه به اطلاعاتی که در محل به دست آورده بود، وضع را بهتر ارزیابی می کرد، چند روزی از اجرای دستور توقف خودداری کرد و به حفاری ادامه داد.

در روز پنجم خرداد 1287 شمسی برابر با 1908 میلادی مته حفاری به لایه نفت دار برخورد و نفت با فشار از چاه فوران کرد. عمق چاه 360 متر بود. دومین چاه که 10 روز بعد به نفت رسید 307 متر عمق داشت. با به نفت رسیدن این دو چاه وجود نفت به مقدار زیاد در کشور عزیزمان ایران به اثبات رسید.

پس از کشف نفت در کشور عزیزمان ایران در سال 1909 شرکت سابق نفت کشور عزیزمان ایران و انگلیس تشکیل شد. از سال 1908 تا سال 1928 تمام نفت تولیدی کشور عزیزمان ایران از میدان نفتی مسجد سلیمان استخراج شد. در این سال میدان نفتی هفتکل، در سال 1930 میدان نفتی گچساران، در سال 1936 میدان نفتی آغاجاری و در سال 1938 میدان های نفتی لالی و نفت سفید کشف شدند.

در سال 1927 شرکت نفت انگلیس و عراق یک میدان نفتی با نام «میدان نفت خانه» را در عراق کشف کرد. نیمی از این میدان در خاک کشور عزیزمان ایران واقع شده است است که در حال حاضر نفت شهر نامیده می شود. با کشف این هفت میدان نفتی حوزه مورد قرارداد شرکت نفت سابق کشور عزیزمان ایران و انگلیس به صورت یکی از مناطق مهم نفتی دنیا درآمد.

البته در سال 1305 سه مهندس روسی در خارج از حوزه قرارداد شرکت سابق نفت کشور عزیزمان ایران و انگلیس در خوریان سمنان اقدام به حفر چاه کره بودند. چاه حفر شده است در خوریان مرسوم شد که به نفت رسیده است ولی واقعیت این بود که در عمق صد متری چاه به آبی مخلوط با مقدار کمی نفت برخورده بود.

در سال 1308 چند زمین شناس خارجی به وسیله شرکت تحقیقات کشور عزیزمان ایران و فرانسه به نواحی مازندران و سمنان اعزام شدند و مطالعاتی انجام دادند. آن ها بعد از حفر دو حلقه چاه کم عمق در مشرق بابلسر که نتیجه ای به بار نیاورد، شرکت را منحل کردند. در پی این واقعه کار شناسان فرانسوی در سال 1310 کشور عزیزمان ایران را ترک کردند.

در سال 1314 هنگام حفر قنات در جنوب قم آثاری از مواد نفتی در روی آب قنات دیده شد. دولت وقت بعد از اطلاع، واحدی به نام «اداره مهندسی اکتشافی» در وزارت دارایی تاسیس کرد که وظیفه آن اکتشاف نفت در نواحی مرکزی و شمالی کشور بود. این واحد با استخدام چند کار شناس آلمانی و خرید دو دستگاه حفاری ضربه ای و دورانی، عملیات را در نواحی قم و مازندران شروع کرد و در جریان کار دو حلقه چاه در خشت سرو، دو حلقه چاه نزدیک به کوه نمک حفر شد. حفاری ها نتیجه ای به بار نیاورد و در سال 1318 متوقف شد.

در سال 1329 با ملی شدن صنعت نفت، از شرکت نفت کشور عزیزمان ایران و انگلیس خلع ید شد. بعد از کودتای 28 مرداد 1332 و عقد قرارداد با کنسرسیومی که از چندین شرکت بزرگ نفتی تشکیل شده است بود عملیات اکتشافی گسترده ای در دو دهه 1960 و 1970 در حوزه رسوبی زاگرس انجام شد و تعداد میدان های نفتی بزرگ و کوچک که در این حوزه و در خشکی کشف شده است بود به پنجاه میدان رسید. اکتشاف نفت در خلیج فارس در آخرهای دهه 1950 شروع شد و در جریان آن نخستین میدان نفتی به نام بهرگانسر در سال 1960 و متعاقب آن میدان های دورود، سروش، سلمان، اسفندیار، فروزان، نوروز، رشادت، پارس شمالی، هندیجان، و رسالت کشف شدند.

در سال 1327 دولت کشور عزیزمان ایران جهت انجام اکتشاف در خارج از حوزه قرارداد شرکت نفت سابق کشور عزیزمان ایران و انگلیس، شرکت سهامی نفت کشور عزیزمان ایران را تشکیل داد. این شرکت از سال 1328 عملیات اکتشافی را با استخدام زمین شناسان سوئیسی و مهندسین معدن ایرانی شروع و در سال 1335 در تاقدیسی البرز در ناحیه قم نفت قابل ملاحظه ای کشف کرد. در سال 1337 میدان گازی سراچه در شرق قم کشف شد. بعد از ملی شدن صنعت نفت و تشکیل شرکت ملی نفت ایران، شرکت کشور عزیزمان ایران نفت در سال 1339 به آن پیوست و به فعالیت اکتشافی در خارج از حوزه قرارداد با کنسرسیوم سابق با نام امور اکتشاف و استخراج ادامه داد. در سال 1345 این شرکت در دشت مغان آذربایجان و در سال 1346 در گرگان به ترتیب نفت و گاز کشف کرد.

امور اکتشاف و استخراج شرکت ملی نفت کشور عزیزمان ایران در سال 1347 میدان عظیم گازی خانگیران و در سال 1360 میدان گازی گنبدلی را به ترتیب در غرب و جنوب شهر سرخس کشف کرد. در دهه 60 به دلیلی همزمانی با جنگ کشور عزیزمان ایران و عراق، اکتشاف نفت با رکورد نسبی همراه بود. در این دوره امکانات اکتشاف صرف امور تولید شد و اکثر میدان های کشف شده است مرتبط با فعالیت هایی است که قبل از انقلاب شروع شده است بود.

در دهه دوم بعد از انقلاب موزیک فعالیت های اکتشافی به تدریج سرعت گرفت و امکانات بیشتری تخصیص داده می شد. با زیاد کردن فعالیت ها در دهه سوم، مقدار نفت کشف شده است در این دوره تقریباً دو برابر دوره قبل بود. از جمله بااهمیت ترین اکتشافات در این دهه، کشف میدان گازی پارس جنوبی است که جزو بزرگترین میادین گازی کشف شده است در دنیا هست.

منبع:فارس

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: ایران | انگلیس | انگلیس | ایرانی | قرارداد | میدان نفتی | نفت ایران | چاه نفت

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog